Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Str. główna > Mazovia w konsoli Windows

Mazovia w konsoli Windows

Microsoft nigdy nie uznał istnienia kodowania Mazovia i żadna z wersji tego systemu operacyjnego nie obsługiwała ani nie obsługuje tego kodowania. Możliwe jest wzbogacenie systemu o to kodowanie:

  1. do katalogu system (winnt\system32 albo windows\system32) należy wrzucić plik c_790.nls,
  2. w rejestrze do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\CodePage dodać ciąg (typ REG_SZ) o nazwie 790 i wartości c_790.nls,
  3. we właściwościach konsoli wybrać używanie czcionki TrueType (domyślnie używana jest czcionka rastrowa, która może nie działać poprawnie).

Po dokonaniu ww. czynności wpisanie w konsoli polecenia CHCP 790 spowoduje, że konsola będzie obsługiwała kodowanie Mazovia. Polecenie to też można wpisać w pliku wsadowym uruchamiającym program DOS lub konsolowy.

Rozwiązania przetestowane na systemach Windows 2000 SP4 English i XP SP3 32-bit English.