Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Str. główna i mapa serwisu, str. główna działu

HTML a CHM

Tworząc pliki HTML pomocy należy pamiętać o kilku rzeczach:

 1. CHM to zbiór plików HTML poddanych kompresji i archiwizacji. Będą one w locie rozpakowywane i pokazywane z użyciem silnika Internet Explorera. Z tego powodu niezbędne jest nie tylko zapewnienie zgodności ze standardem (aby zapobiec problemom w przyszłości, gdyby MS wycofał z IE obsługę pewnych swoich niestandardowych rozwiązań), ale i upewnienie się, że strony będą wyglądać poprawnie w IE. Nie stosować standardu XHTML, należy pozostać przy HTML 4.01.
 2. Strony z treścią pod względem znaków narodowych są obsługiwane jak wszystkie inne strony www. Mogą być kodowane w dowolnym charsecie obsługiwanym przez IE, w tym UTF-8, mogą też używać wszelkich encji (symbolicznych, numerycznych dziesiętnych i numerycznych szesnastkowych). W przypadku stosowania znaków w postaci 8-bitowej należy pamiętać o obowiązkowym umieszczeniu deklaracji charsetu w nagłówku. Nigdy nie domniemywać, że IE zastosuje domyślne kodowanie (ISO-8859-1 dla HTML, UTF-8 dla XHTML). Nigdy nie zakładać, że u oglądającego na pewno IE jest ustawiony na domyślne wyświetlanie stron www w kodowaniu ISO-8859-2 ani (tym bardziej) Windows-1250. Z uwagi na brak obsługi XHTML przez IE deklaracja charsetu w prologu XHTML:
  <?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>
  nie będzie zrozumiana. Konieczna jest linia
  <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
  między znacznikami <title> i </title> (oczywiście deklarowany charset musi być zgodny z użytym; wydaje się, że wyjątkowo nie sprawi problemów stosowanie kodowania Windows-1250 czy też innych kodowań Windows).
 3. Spis treści i skorowidz są inaczej obsługiwane. Znaki narodowe na tych stronach muszą być kodowane w kodowaniu Windows. IE wyświetlając te strony ignoruje deklarację charsetu – na etapie kompilacji wybiera się język pomocy i na tej podstawie wybierana jest strona kodowa czcionki użyta do wyświetlenia znaków narodowych w spisie treści i skorowidzu, przez co należy pamiętać o sprawdzeniu i ewentualnym ustawieniu właściwego języka:

  Na stronach tych IE nie potrafi pokazać na nich znaków reprezentowanych przez encje unikodowe (od &#256;/&#x100; wzwyż). Strony te zwykle tworzone są przez edytor MS plików pomocy CHM i co dziwne używają encji symbolicznych znaków ISO-8859-1 wyświetlanych z użyciem symulowanej czcionki 8-bitowej, co w przypadku języków innych niż zachodnioeuropejskie jest technicznie nieprawidłowe, wysoce niestandardowe i grozi problemami w przyszłości, gdyby MS zdecydował się na wprowadzenie zmian w obsłudze plików CHM (np. prawidłowej obsługi znaków narodowych w tych plikach). Z opisanych powodów polskie litery w tych plikach mogą być zakodowane w Windows-1250 i wówczas w kompilatorze należy wybrać język polski (działa też albański, chorwacki, czeski, rumuński, serbski /alfabet łaciński/, słowacki, słoweński i węgierski), teoretycznie mogą też być zakodowane w Windows-1257 i wówczas należy wybrać tam estoński, litewski albo łotewski (ale po co). Zalecałbym poprawienie tych plików zarówno jeżeli chodzi o kodowanie znaków (postać 8-bitowa będzie pokazana tak samo prawidłowo i będzie gwarantować poprawne działanie też w przyszłości), jak i pod względem zgodności ze standardem HTML 4.01.
 4. IE nie obsługuje kodowania ISO-8859-16, a wersje wcześniejsze od IE6 SP2 nie obsługują kodowania ISO-8859-13, więc mimo tego, że zawierają one polskie litery, należy się upewnić, że pliki pomocy nie są przypadkiem zapisywane w jednym z tych kodowań.

Inne uwagi, niezwiązane z polskimi literami i innymi znakami narodowymi i specjalnymi, ale też ważne:

licznik

© Marcin Frankowski. Wszelkie prawa zastrzeżone. Użycie tekstu lub grafiki do jakichkolwiek celów innych niż prywatne oglądanie wymaga pisemnego pozwolenia autora.